Neonacisté a „volby na zkoušku“ na středních školách

Článek, ve kterém se zamýšlím nad sílícím vlivem ultrapravicových extremistů, zejména mezi mádeží.

Začátkem letošního května proběhly v českých a moravských gymnáziích a středních školách tzv. „volby na zkoušku“, pod patronací společnosti při České televizi „Člověk v tísni“. Dohoda mezi hejtmany krajů, které jsou zřizovateli gymnázií a „Člověkem v tísni“ byla taková, že výsledky studentských voleb se zveřejní až po skutečných volbách do parlamentu. Bohužel se tak nestalo a tak nejen pravici nakloněná média intenzivně mnoho dní probírala skutečnost, že studenti údajně nejvíce hlasů dali TOP 09 a ODS. ČSSD prezentovaná tradičně čistě levicově získala pouze kolem 5% hlasů.

Senzace, psal tisk pravice a následně několik dní tuto skutečnost ze všech možných i nemožných stran probíral. Bylo to báječné téma. K mému překvapení se sdělovací prostředky téměř nezmínili o volebním výsledku Dělnické strany, jež kandiduje do voleb pod názvem Dělnická strana sociální spravedlnosti. Lidé sdružení v této straně jsou neonacisté. Tedy ti, kteří se ztotožňují s Hitlerovou zločineckou organizací, jež známe pod zkratkou NSDAP.

Více než 7% studentů dalo hlas Dělnické straně. Každého, kdo sleduje názorové trendy různých věkových skupin obyvatel, tedy i studujících středoškoláků toto nepřekvapí. Překvapí mlčení médií, tedy mne překvapilo. Vrátím se teď do roku 2006, tehdy jsem si uschoval článek z deníku Právo, ze 27. října. Reportér M. Kavka zde píše o tehdy jedenatřicetiletém Ondřeji Caklovi. Píše o něm proto, že jej Senát ČR navrhl spolu s dalšími 35 lidmi na státní vyznamenání, o jehož udělení rozhoduje prezident. Jaké zásluhy má tento mladý muž, proč je navržen na státní vyznamenání, zachránil někomu život, je významným vynálezcem, sportovcem, vojákem, policistou, proslavil naši republiku ve světě??

Ne, Ondřej Cakl bojuje s neonacisty. Jestli Vás zajímá jak, tak jistě ne formou fyzického násilí, ale tím co policie před rokem 2006 nedělala a nedělá mnohdy ani dnes, tedy zjišťuje, co neonacisté dělají na demonstracích, koncertech hudebních skupin, sleduje jejich webové stránky, podává trestní oznámení, sám je při tom v ohrožení, na internetu zveřejňují neonacisté jeho adresu, fotky a vyhrožují mu fyzickou likvidací. To by člověk od „nácků“ nečekal…

Sám říká, že i díky sdělovacím prostředkům policie začala chápat, kdo jsou neonacisté a proto proti nim zasahuje nejen fyzicky, ale i po stránce trestní. A co člověka nejvíce potěší, je jeho názor, ověřený praxí: „Pravicových extremistů ubývá“ říká Ondřej Cakl v říjnu 2006. Jsou špatně organizovaní, nemají peníze a podporu veřejnosti, nemají osobnosti, nedokáží oslovit českou společnost. Na rozdíl od Německa, kde se dostali po volbách do parlamentu, je u nás mnohem klidnější stav.

Tento článek vychází z bezprostředních zkušeností mladého muže, který jako každý z nás není neomylný, ale má již s neonacisty bohaté zkušenosti. A tak se sám sebe ptám, kdy to vlastně začalo, že je nyní všude „nácků“ spousta a kandidují do parlamentu. Mají peníze, jsou organizovaní, mají drahé právníky a své následovníky ?! A ve volbách „na zkoušku“ jim dalo svůj hlas přes 7 % středoškoláků. Je to další významné varování. Mnoho zejména pravicových politiků straší lidi již 20 let návratem komunismu, lžou jim tvrzením, že sociální demokracie = komunisti.

Mne znepokojuje, řečeno slovníkem mírným a spisovným, že nevarují před neonacismem a jeho hrozbou. Ta je reálná a děsivá. Byl začátek května roku 2008, 2009, 2010 a my byli uctít památku obětem nacismu na Kobyliském památníku, bývalé střelnici a popravišti. Doufám, že i v roce 2010 bojuje Ondřej Cakl s neonacisty a není na to sám, doufám, že je víc takových, kteří bojují a vysvětlují, aby nejen naši středoškoláci nebyli tupým a zmanipulovaným stádem.

ČSSD Praha 8

Zenklova 27/576
180 00 Praha 8

ovv.praha8@cssd.cz

+420 246 035 966
+420 721 029 892