Vězení v botanické zahradě

Článek na téma nových aktivit pražské botanické zahrady.

Našlapujete v jakékoliv botanické zahradě opatrně krůček za krůčkem, aby jste snad nešlápli na zahradníkem léta pěstovanou květinu, která se možná vyskytuje na jediném místě na zemi? A jste šílení z pomyšlení, co by se mohlo stát, kdyby do exponátů vběhli Vaše děti nebo pes? Tak nejen toto za Vás vyřešila Botanická zahrada v Praze – Troji.

Její vedení postavilo sice na vlastních pozemcích, ale zároveň v trojsko – bohnickém lesoparku nad botanickou zahradou naprosto ojedinělé „vězení“. Za ploty, které v minulých letech vyrostly v rekreačním prostoru hojně vyhledávaném obyvateli Bohnic a Troje, by se nemuselo stydět žádné vězení. Vysoké ploty zakončené špičatými bodci, na jejichž vrcholech chybí jen ostnatý drát. A tato příšernost je vydávána za plán rozvoje botanické zahrady!!

Abychom to pochopili všichni a nebyli snad na pochybách o úmyslech vedení této instituce, zlikvidovali v této rekreační lokalitě DĚTSKÉ HŘIŠTĚ, které zde dělalo dětem radost 30 let. Jako by nestačilo, že zřizovatel botanické zahrady – město Praha platí z našich daní provoz této organizace. Nyní devastační politiku Botanické zahrady podporuje i vedení radnice Prahy 8.

Těším se, až někdo z radních bude plamenně řečnit na téma, co vše udělal pro obyvatele „osmičky“ v oblasti životního prostředí. Jeden z aktuálních příkladů: V současnosti nás mnohé lavičky na Praze 8 informují, jak vedení radnice splnilo svůj předvolební slib a za 4 roky vysadilo 1000 stromů. Říká se, „kdo nevěří, ať tam běží“. Já vidím, že tomu tak není. Radní nám také už neřeknou, že aktivně podporují BZP, která v roce 2009 právě ve zmíněném lesoparku vykácela 199 zdravých stromů (borovic) jen proto, aby v tomto oploceném prostoru vysadili jako své exponáty jehličnany zejména ze Severní Ameriky.

Z výše uvedených informací jasně vyplývá, že my toto nejen nepodporujeme, ale chceme ve spolupráci se stejně smýšlejícími pracovníky BZP a magistrátem zjednat nápravu a plán rozvoje BZP směrovat k činnosti, jenž botanické zahradě přísluší. Zajímá nás, jaký je Váš názor a co si o těchto skutečnostech myslíte. Budeme rádi, když nám napíšete, zavoláte, dáte další podněty a návrhy. Více informací a fotografií si můžete přečíst na www.komunalky.cz v sekci Botanická zahrada.

ČSSD Praha 8

Zenklova 27/576
180 00 Praha 8

ovv.praha8@cssd.cz

+420 246 035 966
+420 721 029 892